Spółka zapowiedziała już, że odchodząc od spalania węgla, w najbliższych latach postawi na biomasę i gaz ziemny przy produkcji ciepła i energii elektrycznej. W lokalnym miksie energetycznym w najbliższej przyszłości nie znajdzie się natomiast energia z odpadów, gdyż firma zrewidowała swoje plany dotyczące budowy Zakładu Odzysku Energii.
Spółka planuje, że do 2029 roku 50% ciepła będzie produkowane w Zamościu z biomasy (oze) i gazu ziemnego. Część tych paliw wykorzysta się do produkcji ciepła i energii elektrycznej w wysokosprawnej kogeneracji. Udział węgla w zamojskim miksie energetycznym będzie stopniowo malał. Wraz z rozwojem technologii zakłada się również możliwość wykorzystania innych odnawialnych źródeł energii.
Grupa Veolia w Polsce, której częścią jest Veolia Wschód, planuje w najbliższych latach całkowitą dekarbonizację i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Szacuje się, że po odejściu od węgla przez zamojską ciepłownię emisje dwutlenku węgla zostaną obniżone o ok. 40%, natomiast dwutlenku siarki, tlenków azotu i innych zanieczyszczeń nawet o 80%:
- To nie koniec dobrych informacji. Veolia Wschód planuje coroczne inwestycje w odtworzenia obecnej infrastruktury sieciowej oraz rozbudowę systemu ciepłowniczego. Czekają nas przyłączanie nowych obiektów znajdujących się w zasięgu techniczno-ekonomicznym obecnie eksploatowanej sieci, jak np. osiedla budynków wielorodzinnych przy ul. Kresowej, nowego biurowca Fabryka Zamość czy pawilonu handlowego Aldi. Kierunki rozbudowy sieci będą koordynowane z samorządem lokalnym.
Firma zrewidowała swoje plany dotyczące budowy w Zamościu Zakładu Odzysku Energii ze względu na fakt, że oferty składane przez potencjalnych wykonawców znacząco przekraczały założone budżety, co mogło w przyszłości niekorzystnie wpływnąć zarówno na ceny zagospodarowania odpadów, jak i ciepła.
Veolia w każdej lokalizacji, w której ma ciepłownie i elektrociepłownie, buduje optymalny miks energetyczny, który ma zapewnić klientom bezpieczeństwo energetyczne, poprawę stanu środowiska oraz stabilność cen ciepła - informuje UM Zamość.
Spółka szacuje, że wydatki na planowane na najbliższe lata inwestycje będą w części rekompensowane niższymi kosztami środowiskowymi, w tym w szczególności związanymi z emisją dwutlenku węgla, oraz wyższą efektywnością wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Plany inwestycyjne, związane z wytwarzaniem i dystrybucją energii i ciepłej wody, są przygotowywane przez Veolię w porozumieniu z samorządem lokalnym. Trwają również rozmowy na temat rozszerzenia współpracy ze spółkami miejskimi.
Przykładem jest podpisanie listu intencyjnego pomiędzy Veolią a PGK dotyczącego projektu polegającego na odzysku ciepła z instalacji oczyszczalni ścieków. Podmioty chcą wykorzystać synergie, które zapewnią im rozwój, a mieszkańcom dadzą produkty i usługi dostępne cenowo i w najwyższym standardzie.
reklama
Komentarze (0)