reklama

Dramatyczny upał w Zamościu. ZOO wprowadza pilne procedury

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Dramatyczny upał w Zamościu. ZOO wprowadza pilne procedury - Zdjęcie główne
Autor: ZOO w Zamościu
Zobacz
galerię
11
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z ZamościaAfrykańskie upały uderzyły w Zamość, a termometry ledwo wytrzymują. Sytuacja stała się na tyle poważna, że zamojskie ZOO musiało natychmiast wdrożyć specjalne procedury ratunkowe. Kiedy mieszkańcy miasta szukają cienia, pracownicy ogrodu toczą walkę z czasem i temperaturą, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort swoim podopiecznym.
reklama

Ekstremalne temperatury, które paraliżują region, stały się ogromnym sprawdzianem dla zamojskiego ogrodu zoologicznego. Tropikalny skwar mocno daje się we znaki wszystkim zwierzętom, dlatego ich opiekunowie pracują na najwyższych obrotach, aby uchronić podopiecznych przed niebezpiecznym przegrzaniem organizmu.

Każdy gatunek wymaga teraz indywidualnego podejścia i natychmiastowej reakcji na drastycznie rosnące słupki rtęci. Głównym orężem w walce z afrykańskim żarem stała się woda. Zwierzęta, które uwielbiają kąpiele, spędzają teraz długie godziny w basenach, stawach i specjalnie przygotowanych zbiornikach. Z kolei dla gatunków, które stronią od bezpośredniego kontaktu z wodą, uruchomiono zaawansowane systemy zraszania wybiegów, co pozwala na skuteczne obniżenie temperatury otoczenia.

reklama

Wszystkim mieszkańcom ogrodu zapewniono stały, nieograniczony dostęp do świeżej wody pitnej oraz otwarto wejścia do wewnętrznych stajenek i zacienionych pawilonów, w których panuje zbawienny chłód. Prawdziwym ratunkiem w te mordercze dni okazały się także specjalne procedury żywieniowe. Pracownicy ZOO  przygotowują dla swoich podopiecznych mrożone przysmaki ukryte w gigantycznych kostkach lodu. Taka forma podawania posiłków nie tylko skutecznie schładza organizm zwierząt, ale stanowi dla nich intrygującą zabawę i urozmaicenie czasu spędzanego na wybiegu.

W związku z tym, że synoptycy zapowiadają utrzymanie się fali upałów przez kolejne dni, dyrekcja ZOO apeluje o szczególną ostrożność również do samych gości odwiedzających ogród. Pracownicy przypominają o konieczności regularnego nawadniania organizmu, noszenia przewiewnych ubrań oraz nakryć głowy. Spacerujący po ogrodzie powinni jak najczęściej szukać schronienia w cieniu, korzystając między innymi z zadaszonej altany oraz rozstawionej na terenie zoo kurtyny wodnej, która przynosi natychmiastową ulgę w ten bezwzględny skwar.   

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo