reklama
reklama

Co oni napisali o Zamościu?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Slow Travel Polska

Co oni napisali o Zamościu? - Zdjęcie główne

foto Slow Travel Polska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z ZamościaPodróżnicy prowadzący blog Slow Travel Polska tym razem wzięli pod lupę Zamość. Odwiedzają miejscowości w całej Polsce i przekazują swoje uwagi oraz miejsca godne zobaczenia. Jak widzą nasze miasto i co napisali o Zamościu?
reklama

- To miasto nie tylko piękne, ale w swoim założeniu idealne, twierdza trudna do zdobycia, pomnik na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO (od 1992 r.).Już z tego powodu jest warte odwiedzenia Co warto zobaczyć w Zamościu? – poniższa lista to tylko nasz subiektywny wybór. Miejsc godnych uwagi jest znacznie więcej! - przekazują blogerzy.

A co polecają w Zamościu i jak opisali nasze atrakcje?

Wielki Rynek – to jeden z trzech miejskich rynków (pozostałe to Rynek Solny oraz Rynek Wodny) - to serce regularnie rozplanowanego miasta. Każdy bok Rynku ma 100 metrów długości, na trzech pierzejach stoi po osiem kamienic z malowniczymi podcieniami na wzór włoskich miast, w tym Padwy, gdzie studiował założyciel miasta, kanclerz i wielki hetman koronny Jan Zamojski. Na czwartej pierzei, kamienic jest mniej, bo przylega do niej ratusz, który zajął dwie parcele.
Obok ratusza stoją najbardziej dekorowane kamieniczki przy rynku, w żywych kolorach i z bogatą ornamentyką – należały one do kupców ormiańskich. Cztery z nich -Wilczkowska, Rudomirowska, Pod Aniołem oraz Pod Małżeństwem mieszczą  Muzeum Zamojskie.W Muzeum są przedstawione dzieje Zamościa i okolic od czasów prehistorycznych, historia rodu Zamojskich i ordynacji, a także ekspozycje związane z mieszczaństwem – meble, malarstwo, rzemiosło i rzeźba.Piąta z kolei kamienica z malowniczym przedstawieniem Madonny depczącej smoka nie należy już do pierzei rynku.
 
Ratusz – zaprojektowany przez B. Morando po dziś dzień pełni rolę siedziby władz miejskich. Kilkukrotnie przebudowywany w latach 30. XX w. odzyskał pierwotny wygląd.
Z wysokiej 52 m wieży w samo południe rozbrzmiewa hejnał - w sezonie turystycznym na żywo, a poza nim z kurantu na wieży ratuszowej.
 
Kościół oo. franciszkanów pw. Zwiastowania NMP – ten XVII-wieczny kościół jest jedną z największych barokowych świątyń w Polsce. Swój blask odzyskał kilka lat temu. Franciszkanie byli zmuszeni opuścić swój klasztor i kościół pod koniec XVIII w. Przez kolejne dziesięciolecia kościół pełnił rolę szpitala, magazynu, następnie mieścił salę kinową i szkołę.W czasach zaboru rosyjskiego rozebrano wysokie szczyty i sklepienie głównej nawy. Zaledwie kilka lat temu kościół odzyskał swój pierwotny wygląd, a dwupoziomowe krypty po uporządkowaniu zostały udostępnione zwiedzającym. Znajduje się w nich wystawa poświęcona sztuce i rytuałom pogrzebowym.
 
Katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła (patrona miasta). Powstała w l. 1587-1598 jako kolegiata wg projektu Bernardo Morando.
Świątynia była wielkim wotum dziękczynnym upamiętniającym Jana Zamojskiego. W XIX w. została przebudowana w celu zatarcia historyczno-patriotycznego charakteru świątyni. W latach II wojny światowej zamieniona przez Niemców. Podniesiona do rangi katedry w 1992 r. wraz z utworzeniem diecezji zamojsko-lubaczowskiej. W ostatnich latach zrekonstruowano historyczną bryłę kościoła.Budowla wzorowana na włoskich bazylikach jest jednym z najpiękniejszych przykładów renesansu lubelskiego. Jej wymiary 45x30 m, to 15-krotne pomniejszenie wymiarów całego Zamościa.
 
 
Kościół św. Katarzyny (dawniej św. Piotra z Alkantary) -warto zatrzymać się przy tym XVII wiecznym kościele. To w jego podziemiach przez 76 dni (wrzesień-listopad 1939 r.) był ukrywany przed niemieckim okupantem „Hołd Pruski” Jana Matejki.
 
 Synagoga – powstała w latach 1610-1620 w stylu polskiego renesansu. W 2 poł XVII w. dobudowano do niej dwa babińce. Bogato dekorowane wnętrze wyróżnia się kolorystyką typową dla Żydów sefardyjskich sprowadzonych tu m.in. z Włoch przez pierwszego ordynata. W latach II wojny światowej w synagodze mieściła się stolarnia.
Obecnie pozostaje w zarządzie Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego.
 
 Mykwa – czyli rytualna łaźnia żydowska. Powstała co najmniej w XVIII wieku. Została przebudowana pod koniec XIX w. w stylu neobarokowym. Dziś znajduje się na terenie prywatnego hotelu - Hotelu 77, ul. Ludwika Zamenhofa 7 - i jest to prawdopodobnie ewenement na skalę całego kraju.
 
 
 Akademia Zamojska – budynek trzeciej Akademii po krakowskiej i wileńskiej na ziemiach Rzeczpospolitej.Przy jej zakładaniu w 1595 r. hetman Zamojski napisał znamienne słowa „Takie są Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie”.Akademia została zamknięta przez Austriaków w 1784 r. Budynki Akademii zostały niedawno odrestaurowane, a sama Akademia została ponownie utworzona w 2021 r.
 
 Pałac Zamojskich – XVI-wieczna rezydencja rodu, zaprojektowana przez Morando.Jedna z ostatnich najważniejszych budowli miasta czekająca na remont.
Przed pałacem stoi konny pomnik wielkiego hetmana, założyciela miasta. 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo