2.4 C
Zamość
wtorek, 28 marca, 2023

Wójt Dołhobyczowa: zginęli sympatyczni i mili ludzie

- Reklama -

Najnowsze

W Przewodowie (powiat hrubieszowski) trwa żałoba, a uczniowie nie chodzą do szkoły. We wtorek ok. 15.40 na terenie miejscowej suszarni doszło do potężnych wybuchów, w wyniku czego zginęli dwaj mężczyźni – pracownicy miejscowej firmy. Siła eksplozji była tak ogromna, że na miejscu powstał głęboki lej, a gruz z budynków został rozrzucony w promieniu stu metrów.

Według najnowszych ustaleń, obie rakiety, które eksplodowały w Przewodowie, zostały wystrzelone przez siły ukraińskie w celu zestrzelenia pocisków rosyjskich.

– Wiele wskazuje na to, że jeden spadł na terytorium Polski – wyjaśnił dzisiaj premier Mateusz Morawiecki. – Moje myśli, tak jak myśli milionów Polaków skupiają się na tej spokojnej do tej pory małej miejscowości, na którą zwrócone są teraz oczy całego świata. Wszyscy czujemy dziś mnóstwo emocji. Można powiedzieć, że dziś wszyscy jesteśmy z Przewodowa.

Aktualnie teren suszarni, na który spadły rakiety, jest otoczony kordonem przez służby mundurowe, które wykonują czynności śledcze.

– Nie ukrywam, że jestem pozytywnie zaskoczony reakcją mieszkańców, którzy przede wszystkim okazują sobie solidarność. Są przy tym w miarę spokojni i nie wykazują jakichś nerwowych reakcji. Myślę, że duży wpływ na taki stan rzeczy miała informacja, że najprawdopodobniej były to pociski ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, a nie atak rosyjski. Tak, a nie inaczej, zginęło dwóch sympatycznych, miłych i ciepłych ludzi, których będzie nam bardzo brakowało. W gminie Dołhobyczów wprowadziliśmy trzydniową żałobę, aby upamiętnić śmierć naszych mieszkańców – mówi wójt gminy Dołhobyczów Grzegorz Drewnik.

Dramatyczne zdarzenia miały wpływ nie tylko na dorosłych, ale również na najmłodszych mieszkańców Przewodowa. W związku z tym w środę lekcje w miejscowej szkole się nie odbyły.

– Musimy patrzeć na dobro dzieci, które nie wszystko jeszcze rozumieją. Po wtorkowych zdarzeniach zorganizowaliśmy więc konsylium, w którym wzięła udział kurator oświaty, dyrektor szkoły, nauczyciele i psycholodzy. Ustalony został plan działania i chcemy, aby uczniowie jak najszybciej wrócili do szkoły. Czy będzie to już w środę, trudno powiedzieć. Na razie wokół jest bardzo dużo policji i przedstawicieli mediów, a to nie służy atmosferze spokoju. Jeżeli tylko sytuacja się unormuje, dzieci natychmiast wrócą do szkoły – zapewnia Grzegorz Drewnik.

Pomoc dla liczącego około 500 mieszkańców Przewodowa zaoferowało Starostwo Powiatowe w Hrubieszowie.

– W związku z wydarzeniami, jakie miały miejsce w Przewodowie, w Starostwie Powiatowym w Hrubieszowie został zwołany Sztab Kryzysowy. Prosimy o zachowanie spokoju oraz oczekiwanie na oficjalne komunikaty administracji państwowej. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, apeluję o solidarność i wspólne działanie. Pragnę ponadto złożyć kondolencje oraz wyrazić nasze pełne wsparcie dla rodzin tragicznie zmarłych ofiar z Przewodowa. Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna organizuje pomoc dla rodzin dotkniętych tą tragedią oraz mieszkańców Przewodowa – informuje starosta hrubieszowski Aneta Karpiuk, która podobnie jak wojewoda lubelski Lech Sprawka jeszcze w poniedziałek udała się na miejsce tragedii.

Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że do podobnego zdarzenia w naszym kraju już nigdy nie dojdzie, a rosyjski agresor zostanie ukarany za wszystkie popełnione zbrodnie.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
3.4 ° C
3.4 °
3.4 °
53 %
6.4kmh
73 %
wt.
4 °
śr.
5 °
czw.
7 °
pt.
13 °
sob.
10 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...

Piłka nożna: Hetman Zamość – Huczwa Tyszowce (zdjęcia)

Za nami 16 kolejka zamojskiej klasy okręgowej. Lider z...

Padwa Zamość – Anilana Łódź 27:23 (zdjęcia)

W zamojskim kotle znowu ogromna radość! KPR Padwa zostawiła...

Omega Stary Zamość – Unia Hrubieszów 1:1 (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Omega Stary Zamość...

Piłka ręczna: Padwa Zamość kontra Anilana Łódź

W sobotę o 18.00 w hali OSiR Padwa Zamość...

Powiat zamojski: Policjanci zatrzymali poszukiwanego

Policjanci z Łabuń zatrzymali 43-latka, który ukrywał się przed...