10.9 C
Zamość
sobota, 1 kwietnia, 2023

Umowa podpisana – będzie ekspresówka wokół Zamościa!

- Reklama -

Najnowsze

 

Przy blasku fleszów na zamojskim Rynku Wielkim doszło do podpisania umowy na budowę drogi ekspresowej S17 Zamość Wschód – Zamość Południe. Wartość kontraktu to 440,6 mln zł, a odcinek o długości 12,5 km wybuduje firma Budimex. To pierwsza z trzech umów na realizację trasy między Zamościem a Hrebennem.

 

Przy uroczystym podpisaniu umowy obecni byli: Prezydent Andrzej Wnuk, europoseł Beata Mazurek, Wicepremier Jacek Sasin, Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Wiceminister Rafał Weber, poseł Tomasz Zieliński, poseł Sławomir Zawiślak, Wojewoda Lech Sprawka, Starosta Stanisław Grześko, członek Zarządu Krajowej Grupy Spożywczej i Przewodniczący Rady Miasta Zamość Piotr Błażewicz, Dyrektor GDDKiA Tomasz Żuchowski, Dyrektor GDDKiA Tomasz Żuchowski, Dyrektor GDDKiA w Lublinie Mirosław Czech, Prezes Zarządu dyrektor generalny Budimex SA Artur Popko.

– Podpisana dzisiaj umowa jest już dziewiętnastą w tym roku. Dzięki temu do fazy realizacji przeszło 19 zadań o łącznej długości blisko 250 km i wartości ponad 9 mld złotych. Dzisiejsza umowa to nie koniec dobrych wiadomości o S17. Obecnie czekamy na zakończenie kontroli uprzedniej Prezesa UZP dla przetargów dot. dwóch kolejnych fragmentów tej trasy. Dlatego jeszcze przed końcem roku planujemy podpisanie umów na realizację odcinków Zamość Południe-Tomaszów Lubelski i Tomaszów Lubelski-Hrebenne – powiedział Tomasz Żuchowski, Szef GDDKiA. – W najbliższym czasie ogłosimy również postępowania przetargowe na realizację trzech odcinków S17 między Piaskami a Zamościem, będą to: Piaski-Łopiennik, Krasnystaw Północ-Izbica oraz Izbica-Zamość Sitaniec.

Zakres inwestycji obejmuje budowę drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym (dwa pasy ruchu w obu kierunkach z pasami awaryjnymi). Wybudowane zostaną także obiekty inżynierskie i drogi do obsługi ruchu lokalnego. Droga zostanie wyposażona w urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz ochrony środowiska. Przebudowane i rozbudowane zostaną kolidujące drogi poprzeczne, a także infrastruktura techniczna oraz cieki i urządzenia melioracyjne. Planowane są m in. dwa węzły drogowe, most oraz dziewięć wiaduktów.

Odcinek rozpocznie się węzłem Zamość Wschód, który będzie wybudowany na przecięciu z drogą krajową nr 74, w okolicach Jarosławca. Trasa przebiegać będzie na wschód od obecnej drogi krajowej nr 17, ominie Barchaczów oraz Łabunie i zakończy się węzłem Zamość Południe w okolicach Wólki Łabuńskiej, na skrzyżowaniu z drogą prowadzącą w kierunku Tyszowiec. W ramach inwestycji rozbudowany będzie także fragment DK74 od Zamościa do Miączyna o długości ok. 4 km.

Prace projektowe i roboty budowlane wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na użytkowanie zostaną ukończone w ciągu maksymalnie 36 miesięcy od daty podpisania umowy. Czas ten nie uwzględnia okresów zimowych (tj. od 16 grudnia do 15 marca). Oznacza to, że najpóźniej za 4 lata pojedziemy nową obwodnicą Zamościa.

To pierwsza z trzech umów na realizację ekspresowej „siedemnastki” między Zamościem a Hrebennem, o łącznej długości ok 48 km. Pozostałe dwa postępowania, na realizację odcinków Zamość Południe – Tomaszów Lubelski Północ oraz Tomaszów Lubelski Południe – Hrebenne, są już w końcowej fazie. Obecnie trwają obowiązkowe kontrole przetargów, które prowadzi Prezes Urzędu Zamówień Publicznych. Po ich zakończeniu będzie możliwe podpisanie umowy z wykonawcami na zaprojektowanie i budowę trasy.

Aktualnie na etapie prac przygotowawczych jest też pięć odcinków drogi ekspresowej S17 między Piaskami a Zamościem o łącznej długości ok. 67 km. Jeszcze w tym roku ogłoszone zostaną przetargi na realizację trzech z nich.

 

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie duże
10.8 ° C
10.8 °
10.8 °
75 %
5kmh
100 %
sob.
13 °
niedz.
8 °
pon.
3 °
wt.
3 °
śr.
5 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Piłka nożna: Kto sędziuje mecze? (1-2 kwietnia)

W najbliższy weekend kolejne mecze w ramach hummel IV...

Zamojski Klub Karate Kyokushin najlepszy!

Zamojski Klub Karate Kyokushin zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji...

Powiat zamojski: Pożar budynku mieszkalnego. Spalił się cały dach

We wtorek (28 marca) zamojscy strażacy zostali poinformowani o...

Zamość: Odpowie za kradzież markowych alkoholi

Policjanci dowiedzieli się o złapaniu sprawcy kradzieży w jednym...

Piłka nożna: Victoria Łukowa – Olimpia Miączyn (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Victoria Łukowa zremisowała...

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...