2.4 C
Zamość
wtorek, 28 marca, 2023

Syćko ma swój koniec, czyli przegląd teatrów w Tarnogrodzie

- Reklama -

Najnowsze

39 Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie przeszedł do historii. Rada Artystyczna w składzie: prof. Lech Śliwonik (teatrolog), prof. Piotr Dahlig (etnomuzykolog), prof.  Katarzyna Smyk (folklorystka, kulturoznawczyni), prof. Bożena Suchocka (reżyser) i prof. Edward Wojtaszek (reżyser) w docenieniu walorów artystycznych postanowiła nagrodzić wszystkie zespoły.

W ciągu trzech dni w Tarnogrodzie zaprezentowały się najlepsze zespoły z całej Polski, które zostały docenione przez Radę Artystyczną i publiczność. Przyznano jedenaście nagród pieniężnych (po 2000 zł). Imprezę poprowadził Jan Zdziarski.

– Organizatorzy, chcąc zachęcić do uczestnictwa w trzydniowym sejmikowaniu jak najwięcej widzów, wprowadzili w tym roku kilka nowinek. Chętne przyjezdne zespoły i Klub Kobiet Aktywnych z Tarnogrodu przygotowały stoiska z rękodziełem artystycznym i smakowitościami, można było podziwiać i zakupić prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej, pouczyć się haftu łużyckiego i wycinanki mazowieckiej i uradować podniebienia świeżutkimi wyrobami i wypiekami. Oprócz tych atrakcji zadbano też o wypełnienie przerw między spektaklami i tu świetnie odnalazły się zespoły śpiewacze, gawędziarze i gawędziarki, kapele i inni artyści, zajmując publikę podczas zmiany scenografii – informuje Monika Komosa z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie) za widowisko  „Ksiądz z wiatykiem i podział ojcowizny”.

Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi otrzymały:

  • Zespół Regionalny im. A. Markiewicz z Bukówca Górnego (pow. leszczyński, woj. wielkopolskie) za niezwykłe walory muzyczne i taneczne spektaklu „Oczepiny”, zespołowość oraz atrakcyjny plastycznie wizerunek kultury Bukówca.
  • Zespół „Lewkowianie” z Dokudowa (pow. bialski, woj. lubelskie) za ciekawie zakomponowany spektakl „Swaty”, poczucie humoru, dobrze prowadzony dialog oraz ciekawy scenariusz.
  • Zespół Granda na Urzeczu z Cieciszewa (pow. piaseczyński, woj. mazowieckie) za bardzo udane wprowadzenie nowego tematu – kultury podmiejskiej, brawurowe wykorzystanie różnorodnego repertuaru muzycznego oraz wysoką sprawność wykonawczą w spektaklu „Swaty – wieczór panieński”.
  • Zespół Folklorystyczno – Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa (pow. starachowicki, woj. świętokrzyskie) za zespołowe wykonanie dojrzałego aktorsko przedstawienia „Wyskubek” wyprowadzonego z tradycji wspólnej pracy wiejskiej społeczności
  • Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (pow. limanowski, woj. małopolskie) za wszechstronne ukazanie kultury regionu ze szczególnym uwzględnieniem zwyczaju rzemieślniczego w wieloosobowym, niezwykle żywiołowym widowisku „Wyzwolina na kowala” z imponującym udziałem muzyki i tańca.

Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymały:

  • Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki (pow. oleski, woj. opolskie) za wartościowy, mądry scenariusz oraz umiejętne wykorzystanie języka teatralnego w opowieści o ludzkim cierpieniu i potędze nadziei w spektaklu „Historia małego show”.
  • Zespół Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance (pow. ostrowski, woj. wielkopolskie) za imponujące odtworzenie zwyczaju karnawałowego, wydobycie urody gwary wielkopolskiej oraz bardzo atrakcyjną prezentację tradycyjnych tańców ze znakomitym udziałem młodych instrumentalistów w widowisku „Wywożenie młodożeńcowych”
  • Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (pow. tatrzański, woj. małopolskie) za odnowienie tradycji i formy wędrownego teatru lalkowego i opowieści w barwnej pogodnej inscenizacji baśni zaczerpniętej z kultury góralskiej w spektaklu „Tatrzańska baśń”.

Nagrodę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie otrzymał Zespół „Zorza” z Dereźni (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) za interesujące poznawczo przedstawienie oryginalnej, tajemnej zwyczajowości związanej z wigilią św. Andrzeja oraz ciekawe przedstawienie społecznej roli szeptaczki w widowisku „Lanie wosku u kowalki”.

Nagroda Starosty Biłgorajskiego powędrowała do Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach (pow. nowotarski, woj. małopolskie) za komediowy obrazek dramatyczny napisany i zrealizowany ze smakiem i poczuciem formy – spektakl  „Chory na wondziory”.

Sejmikowi towarzyszyły wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2022, VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI – reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego, Znowu z nami – zespoły z lat dziewięćdziesiątych.

Organizatorami wydarzenia: Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.

Patronat i wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Ambra SA, Barwy Zdrowia i Bank Spółdzielczy w Tarnogrodzie.

 

fot. Organizatorzy

 

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
3.4 ° C
3.4 °
3.4 °
53 %
6.4kmh
73 %
wt.
4 °
śr.
5 °
czw.
7 °
pt.
13 °
sob.
10 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...

Piłka nożna: Hetman Zamość – Huczwa Tyszowce (zdjęcia)

Za nami 16 kolejka zamojskiej klasy okręgowej. Lider z...

Padwa Zamość – Anilana Łódź 27:23 (zdjęcia)

W zamojskim kotle znowu ogromna radość! KPR Padwa zostawiła...

Omega Stary Zamość – Unia Hrubieszów 1:1 (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Omega Stary Zamość...

Piłka ręczna: Padwa Zamość kontra Anilana Łódź

W sobotę o 18.00 w hali OSiR Padwa Zamość...

Powiat zamojski: Policjanci zatrzymali poszukiwanego

Policjanci z Łabuń zatrzymali 43-latka, który ukrywał się przed...