20.6 C
Zamość
piątek, 22 września, 2023

Syćko ma swój koniec, czyli przegląd teatrów w Tarnogrodzie

- Reklama -

Najnowsze

39 Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej w Tarnogrodzie przeszedł do historii. Rada Artystyczna w składzie: prof. Lech Śliwonik (teatrolog), prof. Piotr Dahlig (etnomuzykolog), prof.  Katarzyna Smyk (folklorystka, kulturoznawczyni), prof. Bożena Suchocka (reżyser) i prof. Edward Wojtaszek (reżyser) w docenieniu walorów artystycznych postanowiła nagrodzić wszystkie zespoły.

W ciągu trzech dni w Tarnogrodzie zaprezentowały się najlepsze zespoły z całej Polski, które zostały docenione przez Radę Artystyczną i publiczność. Przyznano jedenaście nagród pieniężnych (po 2000 zł). Imprezę poprowadził Jan Zdziarski.

– Organizatorzy, chcąc zachęcić do uczestnictwa w trzydniowym sejmikowaniu jak najwięcej widzów, wprowadzili w tym roku kilka nowinek. Chętne przyjezdne zespoły i Klub Kobiet Aktywnych z Tarnogrodu przygotowały stoiska z rękodziełem artystycznym i smakowitościami, można było podziwiać i zakupić prawdziwe dzieła sztuki rękodzielniczej, pouczyć się haftu łużyckiego i wycinanki mazowieckiej i uradować podniebienia świeżutkimi wyrobami i wypiekami. Oprócz tych atrakcji zadbano też o wypełnienie przerw między spektaklami i tu świetnie odnalazły się zespoły śpiewacze, gawędziarze i gawędziarki, kapele i inni artyści, zajmując publikę podczas zmiany scenografii – informuje Monika Komosa z Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury.

Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego: Zespół Ludowy „Jaworzanki” z Jaworza (pow. kielecki, woj. świętokrzyskie) za widowisko  „Ksiądz z wiatykiem i podział ojcowizny”.

Nagrody Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi otrzymały:

  • Zespół Regionalny im. A. Markiewicz z Bukówca Górnego (pow. leszczyński, woj. wielkopolskie) za niezwykłe walory muzyczne i taneczne spektaklu „Oczepiny”, zespołowość oraz atrakcyjny plastycznie wizerunek kultury Bukówca.
  • Zespół „Lewkowianie” z Dokudowa (pow. bialski, woj. lubelskie) za ciekawie zakomponowany spektakl „Swaty”, poczucie humoru, dobrze prowadzony dialog oraz ciekawy scenariusz.
  • Zespół Granda na Urzeczu z Cieciszewa (pow. piaseczyński, woj. mazowieckie) za bardzo udane wprowadzenie nowego tematu – kultury podmiejskiej, brawurowe wykorzystanie różnorodnego repertuaru muzycznego oraz wysoką sprawność wykonawczą w spektaklu „Swaty – wieczór panieński”.
  • Zespół Folklorystyczno – Obrzędowy Sołtyski z Pawłowa (pow. starachowicki, woj. świętokrzyskie) za zespołowe wykonanie dojrzałego aktorsko przedstawienia „Wyskubek” wyprowadzonego z tradycji wspólnej pracy wiejskiej społeczności
  • Zespół Regionalny SPOD KICEK z Mordarki (pow. limanowski, woj. małopolskie) za wszechstronne ukazanie kultury regionu ze szczególnym uwzględnieniem zwyczaju rzemieślniczego w wieloosobowym, niezwykle żywiołowym widowisku „Wyzwolina na kowala” z imponującym udziałem muzyki i tańca.

Nagrody Marszałka Województwa Lubelskiego otrzymały:

  • Twój Teatr. Teatr Dorosłych z Praszki (pow. oleski, woj. opolskie) za wartościowy, mądry scenariusz oraz umiejętne wykorzystanie języka teatralnego w opowieści o ludzkim cierpieniu i potędze nadziei w spektaklu „Historia małego show”.
  • Zespół Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczance (pow. ostrowski, woj. wielkopolskie) za imponujące odtworzenie zwyczaju karnawałowego, wydobycie urody gwary wielkopolskiej oraz bardzo atrakcyjną prezentację tradycyjnych tańców ze znakomitym udziałem młodych instrumentalistów w widowisku „Wywożenie młodożeńcowych”
  • Regionalny Zespół Teatralny im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej (pow. tatrzański, woj. małopolskie) za odnowienie tradycji i formy wędrownego teatru lalkowego i opowieści w barwnej pogodnej inscenizacji baśni zaczerpniętej z kultury góralskiej w spektaklu „Tatrzańska baśń”.

Nagrodę Centrum Spotkania Kultur w Lublinie otrzymał Zespół „Zorza” z Dereźni (pow. biłgorajski, woj. lubelskie) za interesujące poznawczo przedstawienie oryginalnej, tajemnej zwyczajowości związanej z wigilią św. Andrzeja oraz ciekawe przedstawienie społecznej roli szeptaczki w widowisku „Lanie wosku u kowalki”.

Nagroda Starosty Biłgorajskiego powędrowała do Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor” z Krempach (pow. nowotarski, woj. małopolskie) za komediowy obrazek dramatyczny napisany i zrealizowany ze smakiem i poczuciem formy – spektakl  „Chory na wondziory”.

Sejmikowi towarzyszyły wystawy fotograficzne: Zobaczymy ich na scenie – zespoły i spektakle Sejmiku 2022, VIII Festiwal Wiejskich Teatrów ZWYKI – reportaż fotograficzny Lecha Laskowskiego, Znowu z nami – zespoły z lat dziewięćdziesiątych.

Organizatorami wydarzenia: Towarzystwo Kultury Teatralnej Zarząd Główny, Tarnogrodzki Ośrodek Kultury, Tarnogrodzkie Towarzystwo Regionalne i Towarzystwo Kultury Teatralnej Ziemi Lubelskiej.

Patronat i wsparcie finansowe: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałek Województwa Lubelskiego, Starosta Biłgorajski, Burmistrz Tarnogrodu, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Ambra SA, Barwy Zdrowia i Bank Spółdzielczy w Tarnogrodzie.

 

fot. Organizatorzy

 

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
23.2 ° C
23.2 °
23.2 °
51 %
5.6kmh
61 %
pt.
22 °
sob.
24 °
niedz.
16 °
pon.
22 °
wt.
27 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Zamość: Seniorka chciała pomóc córce. Trafiła na oszustów

Do 72-letniej mieszkanki Zamościa za pośrednictwem komunikatora napisała rzekomo...

Zamość: 37-latek odpowie za posiadanie znacznych ilości narkotyków

Policjanci przypuszczali, że 37-letni mieszkaniec Zamościa może posiadać narkotyki....

Zamość: Policja kontrolowała kierowców. „Wpadł” m.in. kierujący BMW

W środę (20 września) na terenie całego kraju prowadzone...

Powiat zamojski: Czołowe zderzenie dwóch osobówek. Jedna osoba ranna

Do zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło we wtorek (19...

Piłkarski rozkład jazdy (23-24 września)

Kolejny weekend z piłkarskimi emocjami w naszym regionie. Poniżej...

Zamość: Schował do plecaka wkrętarkę ze sklepowej półki. Odpowie za kradzież

W poniedziałek (18 września) rano w markecie budowlanym przy...

Zamość: Chciały zrobić zakupy w sieci. Padły ofiarami oszustów

Do oszustwa doszło na jednym z portali społecznościowych, gdy...

Powiat tomaszowski: Areszt za znaczną ilość narkotyków

Przed weekendem (16-17 września) policjanci ustalili, że 24-letni mieszkaniec...