14.2 C
Zamość
czwartek, 20 czerwca, 2024

Powiat zamojski: Chciała zainwestować w waluty. Trafiła na oszustów i straciła ponad 260 tys. zł

- Reklama -

Najnowsze

Na policję zgłosiła się 66-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego i poinformowała o dokonanym na jej szkodę oszustwie.

– Opisując policjantom, w jaki sposób do niego doszło przekazała, że kilka miesięcy wcześniej przeglądając Facebooka natknęła się na post poświęcony inwestowaniu w waluty pod szyldem „Orlenu”. Reklama opatrzona stosownym logiem zainteresowała seniorkę nie tylko z powodu możliwości szybkiego i łatwego zysku. Widniał tam również wizerunek znanej osoby, co w odczuciu pokrzywdzonej, nadawało wiarygodności całej sytuacji – informuje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk z KMP w Zamościu.

66-latka, kliknęła w reklamę i zarejestrowała się na stronie, do której została przekierowana. Tam wpisała dane, a wykonywane czynności zatwierdzała używając przygotowanego przez system hasła.

– Wszystko wskazuje na to, że wówczas podała swoje dane do systemu bankowości elektronicznej, a później zainstalowała na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Po upływie kilku dni otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Za jego namową zdecydowała się zainwestować 1000 złotych. Postępując zgodnie z jego instrukcjami zalogowała się też do swojego banku. Nieco zdziwiła się, gdy „ekspert” informował ją o zgromadzonych tam środkach, a później „na jej oczach” wykonał transakcję na ustaloną wcześniej kwotę. Zmanipulowana przez niego uwierzyła jednak, że jest to standardowa procedura i nie ma powodów do obaw – opisuje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk.

W kolejnych dniach mężczyzna regularnie kontaktował się z 66-latką. Informował ją o postępach w inwestowaniu i zachęcał do dalszych wpłat. Kobieta wierząc w jego słowa, logowała się więc ponownie na swoje konto bankowe i wówczas podobnie jak poprzednim razem widziała, poruszający się na ekranie kursor i wykonywane w jej imieniu przelewy. W późniejszym czasie za namową rozmówcy zaciągnęła kredyty, z których środki również zdalnie zostały wypłacone z jej konta.

– 66-latka zaniepokoiła się nieco po obejrzeniu programu telewizyjnego przestrzegającego przed oszustwami i instalowaniem złośliwego oprogramowania. Wówczas skontaktowała się z bankiem i zablokowała swój rachunek. Niestety nadal nie miała świadomości, że sama padła ofiarą przestępczego procederu. Niepokój pojawił się dopiero po kolejnym telefonie od fałszywego eksperta, który starał się nakłonić ją do kolejnej transakcji, co rzekomo miało umożliwić wypłatę dotychczas zainwestowanych pieniędzy – dodaje aspirant sztabowy Szewczuk.

Zdała sobie sprawę, że na jej koncie wykonanych zostało o wiele więcej operacji, o których nie miała wiedzy. 66-latka straciła ponad 260 tysięcy złotych.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
bezchmurnie
15.4 ° C
15.4 °
15.4 °
69 %
5.4kmh
0 %
czw.
20 °
pt.
24 °
sob.
25 °
niedz.
22 °
pon.
22 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat zamojski: Seniorka oszukana metodą „na inwestycję giełdową”. Straciła pieniądze

67-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego powiadomiła policję, że nieznana osoba...

Powiat tomaszowski: Młodzież znalazła portfel. Oddała go policji

W poniedziałek (17 czerwca) do Posterunku Policji w Lubyczy...

Powiat zamojski: Pożar budynku gospodarczego i sprzętu rolniczego. Znana jest przyczyna

O pożarze budynku gospodarczego na posesji w jednej z...

Zamość: Odpowie za uprawę konopi. Miał też sprzęt z kradzieży

W minionym tygodniu policjanci zatrzymali 38-letniego mieszkańca Zamościa podejrzanego...

Powiat zamojski: Nietrzeźwy motocyklista przewrócił się na polnej drodze

O zdarzeniu z udziałem motocyklisty dyżurny zamojskiej komendy policji...

Powiat tomaszowski: Autokarem wyprzedzał na pasach i skrzyżowaniu

W niedzielę (16 czerwca) w miejscowości Tarnawatka na DK...

Gryf Gmina Zamość – Górnik II Łęczna (ZDJĘCIA)

W ostatniej kolejce Hummel IV ligi Gryf Gmina Zamość...

Hetman Zamość – Huczwa Tyszowce (ZDJĘCIA)

W spotkaniu ostatniej kolejki zamojskiej klasy okręgowej Hetman Zamość...