6.4 C
Zamość
niedziela, 3 marca, 2024

Powiat zamojski: Chciała zainwestować w waluty. Trafiła na oszustów i straciła ponad 260 tys. zł

- Reklama -

Najnowsze

Na policję zgłosiła się 66-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego i poinformowała o dokonanym na jej szkodę oszustwie.

– Opisując policjantom, w jaki sposób do niego doszło przekazała, że kilka miesięcy wcześniej przeglądając Facebooka natknęła się na post poświęcony inwestowaniu w waluty pod szyldem „Orlenu”. Reklama opatrzona stosownym logiem zainteresowała seniorkę nie tylko z powodu możliwości szybkiego i łatwego zysku. Widniał tam również wizerunek znanej osoby, co w odczuciu pokrzywdzonej, nadawało wiarygodności całej sytuacji – informuje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk z KMP w Zamościu.

66-latka, kliknęła w reklamę i zarejestrowała się na stronie, do której została przekierowana. Tam wpisała dane, a wykonywane czynności zatwierdzała używając przygotowanego przez system hasła.

– Wszystko wskazuje na to, że wówczas podała swoje dane do systemu bankowości elektronicznej, a później zainstalowała na swoim urządzeniu złośliwe oprogramowanie. Po upływie kilku dni otrzymała telefon od mężczyzny podającego się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Za jego namową zdecydowała się zainwestować 1000 złotych. Postępując zgodnie z jego instrukcjami zalogowała się też do swojego banku. Nieco zdziwiła się, gdy „ekspert” informował ją o zgromadzonych tam środkach, a później „na jej oczach” wykonał transakcję na ustaloną wcześniej kwotę. Zmanipulowana przez niego uwierzyła jednak, że jest to standardowa procedura i nie ma powodów do obaw – opisuje aspirant sztabowy Katarzyna Szewczuk.

W kolejnych dniach mężczyzna regularnie kontaktował się z 66-latką. Informował ją o postępach w inwestowaniu i zachęcał do dalszych wpłat. Kobieta wierząc w jego słowa, logowała się więc ponownie na swoje konto bankowe i wówczas podobnie jak poprzednim razem widziała, poruszający się na ekranie kursor i wykonywane w jej imieniu przelewy. W późniejszym czasie za namową rozmówcy zaciągnęła kredyty, z których środki również zdalnie zostały wypłacone z jej konta.

– 66-latka zaniepokoiła się nieco po obejrzeniu programu telewizyjnego przestrzegającego przed oszustwami i instalowaniem złośliwego oprogramowania. Wówczas skontaktowała się z bankiem i zablokowała swój rachunek. Niestety nadal nie miała świadomości, że sama padła ofiarą przestępczego procederu. Niepokój pojawił się dopiero po kolejnym telefonie od fałszywego eksperta, który starał się nakłonić ją do kolejnej transakcji, co rzekomo miało umożliwić wypłatę dotychczas zainwestowanych pieniędzy – dodaje aspirant sztabowy Szewczuk.

Zdała sobie sprawę, że na jej koncie wykonanych zostało o wiele więcej operacji, o których nie miała wiedzy. 66-latka straciła ponad 260 tysięcy złotych.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
9.1 ° C
9.1 °
9.1 °
65 %
5.9kmh
83 %
niedz.
9 °
pon.
13 °
wt.
6 °
śr.
7 °
czw.
5 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Gala Akademii Gryf Gmina Zamość (ZDJĘCIA)

„Razem Tworzymy Przyszłość” to motto, które od lat przyświeca...

Gmina Zamość: Oszuści podszyli się pod jego znajomą. Wyłudzili pieniądze

42-letni mieszkaniec gminy Zamość otrzymał za pośrednictwem popularnego komunikatora...

Piłka ręczna: Trzej gracze MKS Padwa Zamość w kadrze narodowej!

Praca z młodzieżą w Padwie Zamość przynosi efekty! Trzech...

XII Edycja Biegu Tropem Wilczym – Zamość

W niedzielę, 3 marca 2024 r., już po raz...

Powiat zamojski: Straciła oszczędności przez oszustów. Chciała zainwestować w kryptowaluty

35-latka z powiatu zamojskiego na początku lutego zainteresowała się...

Powiat zamojski: Kolizja trzech osobówek. Dwójka dzieci i seniorka trafiły do szpitala

W poniedziałek (26 lutego) policja dowiedziała się o zderzeniu...

Zamojska drogówka złapała kilku niedopowiedzianych kierowców

Funkcjonariusze z zamojskiej drogówki zatrzymali w niedzielę (25 lutego)...

Nagrodzeni za szczególne zaangażowanie w rozwój miasta

Podsumowanie Roku Kulturalnego 2023 to wydarzenie, które na długo...