12.5 C
Zamość
sobota, 25 marca, 2023

Pawilon pełen niezwykłych możliwości stanie w Zamościu

- Reklama -

Najnowsze

Tego w Zamościu jeszcze nie grali! Z okazji 10-lecia partnerstwa z miastem Weimar, 6 listopada na Rynku Solnym w Zamościu mieszkańcom miasta na okres sześciu miesięcy zostanie uroczyście przekazany Gropius –Zimmer – Pavillon.

Pawilon odwzorowuje geometrię przestrzenną pokoju pierwszego dyrektora Bauhausu* w Weimarze. Pomieszczenie to zaprojektował założyciel Bauhausu -Walter Gropius.

Ja informują władze Zamościa, Pokój Gropiusa – Zimmer to pierwsza kompozycja przestrzenna okresu modernizmu. Widać w niej  wyraźne zamysł pokoju w pokoju i jednocześnie związek pomiędzy  poszczególnymi częściami pomieszczenia a całością. Jedną z naczelnych zasad Bauhausu było połączenie architektury z innymi sztukami jako całościowego dzieła sztuki.

Poprzez ukazanie relacji  symbolicznego pokoju dyrektora z  przestrzenią publiczną  porusza Gropius temat wyznaczania granic odpowiedzialności w demokratycznym społeczeństwie. Czyż nie jesteśmy wszyscy decydentami, a więc i dyrektorami, jeśli żyjemy w demokracji?

Otwarta struktura pomieszczenia zaprasza do wyjrzenia z niej na własną przestrzeń życiową i jednocześnie do znalezienia się samemu w pozycji dyrektora. Pawilon wystawowy umożliwia przy tym zrozumienie wskazanego i niezamkniętego pomieszczenia jako przestrzeni myśli oraz stawianie pytań o współkształtowanie społeczeństwa demokratycznego.

Władze Zamościa zachęcają mieszkańców miasta do rozwijania pomysłów na wykorzystanie pawilonu oraz do tego, aby go interpretować i wykorzystywać jako przestrzeń możliwości.

Bauhaus*

„Państwowy Bauhaus” był uważany przez założyciela Waltera Gropiusa za wspólnotę roboczą, w której miał zostać zniesiony podział między artystą a rzemieślnikiem. Poprzez swoją pracę pracownicy Bauhausu chcieli wyeliminować różnice społeczne i przyczynić się do porozumienia między narodami.

Historyczny Bauhaus jest dziś najbardziej wpływową instytucją edukacyjną w dziedzinie architektury, sztuki i designu XX w. Bauhaus istniał równolegle z Republiką Weimarską od 1919 do 1933 r. i jest obecnie uważany na całym świecie za ojczyznę awangardy klasycznego modernizmu we wszystkich dziedzinach sztuki i architektury wolnej i użytkowej.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie duże
12.5 ° C
12.5 °
12.5 °
62 %
3.2kmh
100 %
sob.
13 °
niedz.
10 °
pon.
6 °
wt.
2 °
śr.
5 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Piłka ręczna: Padwa Zamość kontra Anilana Łódź

W sobotę o 18.00 w hali OSiR Padwa Zamość...

Powiat zamojski: Policjanci zatrzymali poszukiwanego

Policjanci z Łabuń zatrzymali 43-latka, który ukrywał się przed...

Piłka nożna: Rusza zamojska klasa okręgowa

W najbliższy weekend rundę wiosenną zaczynają zespoły grające w...

W Akademii Zamojskiej otwarto Centrum Symulacji Medycznych (zdjęcia)

Studia na miarę XXI wieku. W Akademii Zamojskiej otwarto...

Powiat zamojski: Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną dwóch wypadków

W sobotę na drogach powiatu zamojskiego doszło do dwóch...

Piłka nożna IV liga: Zwycięstwa Tomasovii i Gryfa (zdjęcia)

Z różnym skutkiem grały zespoły z naszego regionu w...

Zamość: Zatrzymani za usiłowanie wymuszenia rozbójniczego na 14-latku

Za próbę wymuszenia rozbójniczego na 14-latku odpowiedzą dwaj mieszkańcy...

Piłka ręczna: Porażka Padwy ze Stalą Mielec (zdjęcia)

Żółto-czerwoni zrobili bardzo wiele, żeby pokonać wicelidera. Stal Mielec...