3.7 C
Zamość
wtorek, 28 marca, 2023

Oręż Bohaterów Niepodległej w zamojskim Arsenale

- Reklama -

Najnowsze

Z okazji zbliżającego się Narodowego Święta Niepodległości Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał zaprasza do wspólnego świętowania.

11 listopada 2022 r. o godz. 14:00 –  odbędą się zajęcia edukacyjne „Kto Ty Jesteś? Polak Mały!” dla dzieci w wieku 6-12 lat wraz z rodzicami.

12 listopada 2022 r. godz. 14:00 – zapraszamy na wernisaż wystawy fotografii Janusza Jarosławskiego pt. „Oręż Bohaterów Niepodległej” połączony z interaktywnym wykładem autora.

Na ekspozycji zostanie zaprezentowanych 20 wielkoformatowych fotografii szabli ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Uwieczniony oręż należał do najwybitniejszych postaci spośród niezwykłego pokolenia Polaków, nie tylko marzącego o wolnej, niepodległej ojczyźnie, ale także gotowego na wielkie poświęcenia. Z tej generacji wywodziło się wielu wybitnych żołnierzy, dowódców, polityków i działaczy społecznych, którzy budowali II Rzeczpospolitą, a w czasie II wojny światowej stanęli w jej obronie. Będzie to unikalna sposobność podziwiać szable Józefa Piłsudskiego, Edwarda Rydza-Śmigłego, Stanisława Sosabowskiego, Mikołaja Bołtucia, Wiktora Thommee, Lucjana Żeligowskiego i innych. Celem wystawy jest promocja wiedzy o polskiej szabli i orężu Wojska Polskiego oraz stojących za nimi wartościami, takimi jak – żołnierski honor, męstwo, odwaga i umiłowanie Ojczyzny – zachęcają organizatorzy.

Autor wystawy – Janusz Jarosławski to publicysta, pisarz, działacz społeczny i ekspert historyczny. Pomysłodawca ważnych dla popularyzacji polskiego dziedzictwa kulturowego projektów: „Oręż Bohaterów Niepodległej” i „Szable Niepodległości” – cyklu wystaw i wkładów realizowanych w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Laureat licznych nagród literackich, wyróżnień międzynarodowych, odznaczeń państwowych i resortowych m.in.: Medalu Stulecia Odzyskanej Niepodległości, Medalu Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Medalu Ignacego Paderewskiego i tytułu Ambasador Kultury Polskiej.Wystawa fotografii „Oręż Bohaterów Niepodległej” realizowana jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
3.4 ° C
3.4 °
3.4 °
53 %
6.4kmh
73 %
wt.
4 °
śr.
5 °
czw.
7 °
pt.
13 °
sob.
10 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...

Piłka nożna: Hetman Zamość – Huczwa Tyszowce (zdjęcia)

Za nami 16 kolejka zamojskiej klasy okręgowej. Lider z...

Padwa Zamość – Anilana Łódź 27:23 (zdjęcia)

W zamojskim kotle znowu ogromna radość! KPR Padwa zostawiła...

Omega Stary Zamość – Unia Hrubieszów 1:1 (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Omega Stary Zamość...

Piłka ręczna: Padwa Zamość kontra Anilana Łódź

W sobotę o 18.00 w hali OSiR Padwa Zamość...

Powiat zamojski: Policjanci zatrzymali poszukiwanego

Policjanci z Łabuń zatrzymali 43-latka, który ukrywał się przed...