Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego w Zamościu zaprasza na koncert z okazji obchodów „80 Rocznicy Wysiedleń Mieszkańców Zamojszczyzny”, który odbędzie się 27 listopada 2022 r. o godz. 17:00 w Kościele pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów w Zamościu.
W zamyśle organizatorów koncert będzie upamiętnieniem dramatycznych wydarzeń, które miały miejsce na Zamojszczyźnie w latach 1942- 43 oraz hołdem dla wszystkich ofiar.
Wydarzenie poprowadzi dyrygent Tadeusz Wicherek.
Wykonawcy:
Ola Turkiewicz – śpiew;
Jan Szwal – głos chłopięcy z chórem dziecięcym I stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu;
Robert Czebotar – narracja;
Paweł Jabłoński – fortepian, akordeon;
Krzysztof Kowalewski – gitara;
Marcin Ritter – gitara basowa;
Damian Szajkowski – perkusja;
Jacek „Wiejski” Górski – współtwórca, producent, scenarzysta i reżyser „Koncertu Niepodległości”.
Honorowy Patronat nad koncertem sprawują Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
„W koncercie tym weźmie udział „Formacja Koncert Niepodległości”. „Koncert Niepodległości” to uznany spektakl słowno-muzyczny organizowany w Warszawie od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Prace nad projektem rozpoczęły się w 2008 roku, Specjalne edycje Koncertu Niepodległości odbywają się także na Zamku Królewskim w Warszawie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja (od 2013 roku) oraz w dniu 1 września na Westerplatte w rocznicę wybuchu II wojny światowej (od 2016 roku). Jest jednym z dwóch autorskich projektów kompozytorki i wokalistki jazzowej Oli Turkiewicz oraz Jacka „Wiejskiego” Górskiego, producenta, scenarzysty i reżysera wydarzenia. Ich autorstwa jest też koncepcja, nazwa i logo Koncertu Niepodległości. Projekt łączy formułę kultury wysokiej i relikty dawnych pieśni patriotycznych, z poezją śpiewaną, jazzem, rockiem i wieloma innymi nurtami muzyki współczesnej. Połączenie odmiennej stylistyki muzycznej możliwe jest dzięki aranżacjom, tworzonym w autorskim stylu określanym jako muzyka hybrydowa” – informują na stronie internetowej organizatorzy.
Zadanie jest współfinansowane jest przez Województwo Lubelskie.