6.5 C
Zamość
środa, 24 kwietnia, 2024

Akademia Zamojska: Laura Haniewska zasłużyła na… laury

- Reklama -

Najnowsze

Laura Haniewska – absolwentka studiów licencjackich i studentka studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość w Akademii Zamojskiej, zajęła trzecie miejsce w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką w obszarze zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. Promotorem pracy Laury jest dr hab. Mieczysław Kowerski z Zakładu Finansów i Rachunkowości AZ.

Ideą konkursu opiera się na współpracy między światem nauki i biznesu. Laura Haniewska napisała pracę na temat „Próba weryfikacji teorii nieistotności dywidend Millera Modiglianiego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.

– Jestem zaszczycona otrzymaniem nagrody Prezesa ARP S.A. Dziękuję mojemu promotorowi dr. hab. Mieczysławowi Kowerskiemu, za ogromne wsparcie na każdym etapie powstawania pracy licencjackiej i zgłoszenie jej na konkurs. Dziękuję również dyrektor Instytutu Społeczno-Ekonomicznego dr inż. Marii Kierepce, która zawsze ma na celu dobro studentów. Podczas gali towarzyszyła mi dr Ewa Szlachtowska, która wspierała mnie swoją obecnością. Bardzo cieszę się z otrzymanej nagrody – powiedziała Laura Haniewska.

-Pani Haniewska zajęła się w swojej pracy opracowaną przez laureatów nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii Mertona Millera i Franco Modiglianiego (M–M) na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku teorią nieistotności dywidend (dividendirrelevancetheory), która pomimo upływu czasu nadal jest przedmiotem wielu analiz i kontrowersji w świecie nauki. Pani Haniewska musiała głębiej przestudiować teorię i wyniki różnych badań. Natrafiła na opinię Damodarana, który wskazał na potrzebę innego spojrzenia na problem. „Nie chodzi tutaj o wybór między pewną dywidendą dziś a niepewnymi zyskami kapitałowymi w jakimś nieokreślonym czasie w przyszłości, lecz o wybór między dywidendą dziś i niemal ekwiwalentnym wzrostem ceny akcji także dziś.” To oznaczało potrzebę przygotowania odpowiedniej procedury obliczeniowej na rzeczywistych danych. Dyplomantka skorzystała z danych, której jej udostępniłem i okazało się, że w warunkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie teoria się sprawdza. Wynik ten ma też praktyczną wartość. Jest przestrogą dla inwestorów szukających łatwych i szybkich zysków z inwestycji polegającej na kupnie akcji w ostatnim dniu z dywidendą i sprzedaży na następnej sesji – mówi dr hab. Mieczysław Kowerski z Zakładu Finansów i Rachunkowości AZ, chwaląc studentkę.

Jest to już czwarta dyplomantka prof. Kowerskiego, która trafiła na podium tego Konkursu. Dwa lata temu trzecie miejsce zajęła Emilia Rechul, a rok temu dwa pierwsze miejsca zdobyli Marcin Sowa i Abel Charkiewicz. Wykładowca AZ jest więc swego rodzaju rekordzistą pod względem dyplomantów na podium tego prestiżowego Konkursu.

Daje to nie tylko dużą satysfakcję, ale także utwierdza mnie w przekonaniu, że przyjęta koncepcja prowadzenia seminarium dyplomowego jest właściwa. Założeniem prowadzonego przeze mnie seminarium jest empiryczna weryfikacja znanych teorii i hipotez funkcjonowania rynków finansowych w warunkach polskiej gospodarki – dodaje dr hab. Mieczysław Kowerski. 

 

 

 

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie duże
6.1 ° C
6.1 °
6.1 °
94 %
2.6kmh
100 %
śr.
6 °
czw.
10 °
pt.
12 °
sob.
16 °
niedz.
19 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Zamość: Oszuści włamali mu się na konto i wyłudzili pieniądze od jego znajomych

37-latek zgłosił policji, że ktoś włamał się na jego...

Spędź rodzinną majówkę w Magicznych Ogrodach!

Majówka zbliża się wielkimi krokami, a my mamy dla...

Olimpia Miączyn – Hetman Zamość (ZDJĘCIA)

W 21 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Olimpia Miączyn przegrała...

Powiat zamojski: Oszustwo na „wygraną w konkursie IKEA”

W poniedziałek (22 kwietnia) 52-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego zgłosiła...

Powiat zamojski: Oszukana na inwestycję w akcje „Baltic Pipe”. Straciła pieniądze

Policjanci przyjęli zawiadomienie od 55-letniej mieszkanki powiatu zamojskiego, która...

Powiat tomaszowski: Nastolatek chciał kupić sprzęt muzyczny. Trafił na oszustów

W poniedziałek (22 kwietnia) na policję zgłosiła się 52-letnia...

Zamość: Kierowca z kilkuletnim dzieckiem uciekał przed policją. Ma sporo na sumieniu

Policjanci w miniony weekend (20-21 kwietnia) na ulicy Szczebrzeskiej...

Powiat tomaszowski: Osobówka zderzyła się z busem. Kilka osób trafiło do szpitala

W sobotę (20 kwietnia) w miejscowości Hubinek w gminie...