14.4 C
Zamość
sobota, 30 września, 2023

Akademia Zamojska: Laura Haniewska zasłużyła na… laury

- Reklama -

Najnowsze

Laura Haniewska – absolwentka studiów licencjackich i studentka studiów magisterskich na kierunku finanse i rachunkowość w Akademii Zamojskiej, zajęła trzecie miejsce w konkursie o Nagrodę Prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. na najlepszą pracę licencjacką w obszarze zarządzanie finansami w przedsiębiorstwie. Promotorem pracy Laury jest dr hab. Mieczysław Kowerski z Zakładu Finansów i Rachunkowości AZ.

Ideą konkursu opiera się na współpracy między światem nauki i biznesu. Laura Haniewska napisała pracę na temat „Próba weryfikacji teorii nieistotności dywidend Millera Modiglianiego na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.

– Jestem zaszczycona otrzymaniem nagrody Prezesa ARP S.A. Dziękuję mojemu promotorowi dr. hab. Mieczysławowi Kowerskiemu, za ogromne wsparcie na każdym etapie powstawania pracy licencjackiej i zgłoszenie jej na konkurs. Dziękuję również dyrektor Instytutu Społeczno-Ekonomicznego dr inż. Marii Kierepce, która zawsze ma na celu dobro studentów. Podczas gali towarzyszyła mi dr Ewa Szlachtowska, która wspierała mnie swoją obecnością. Bardzo cieszę się z otrzymanej nagrody – powiedziała Laura Haniewska.

-Pani Haniewska zajęła się w swojej pracy opracowaną przez laureatów nagrody im. Alfreda Nobla w dziedzinie ekonomii Mertona Millera i Franco Modiglianiego (M–M) na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku teorią nieistotności dywidend (dividendirrelevancetheory), która pomimo upływu czasu nadal jest przedmiotem wielu analiz i kontrowersji w świecie nauki. Pani Haniewska musiała głębiej przestudiować teorię i wyniki różnych badań. Natrafiła na opinię Damodarana, który wskazał na potrzebę innego spojrzenia na problem. „Nie chodzi tutaj o wybór między pewną dywidendą dziś a niepewnymi zyskami kapitałowymi w jakimś nieokreślonym czasie w przyszłości, lecz o wybór między dywidendą dziś i niemal ekwiwalentnym wzrostem ceny akcji także dziś.” To oznaczało potrzebę przygotowania odpowiedniej procedury obliczeniowej na rzeczywistych danych. Dyplomantka skorzystała z danych, której jej udostępniłem i okazało się, że w warunkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie teoria się sprawdza. Wynik ten ma też praktyczną wartość. Jest przestrogą dla inwestorów szukających łatwych i szybkich zysków z inwestycji polegającej na kupnie akcji w ostatnim dniu z dywidendą i sprzedaży na następnej sesji – mówi dr hab. Mieczysław Kowerski z Zakładu Finansów i Rachunkowości AZ, chwaląc studentkę.

Jest to już czwarta dyplomantka prof. Kowerskiego, która trafiła na podium tego Konkursu. Dwa lata temu trzecie miejsce zajęła Emilia Rechul, a rok temu dwa pierwsze miejsca zdobyli Marcin Sowa i Abel Charkiewicz. Wykładowca AZ jest więc swego rodzaju rekordzistą pod względem dyplomantów na podium tego prestiżowego Konkursu.

Daje to nie tylko dużą satysfakcję, ale także utwierdza mnie w przekonaniu, że przyjęta koncepcja prowadzenia seminarium dyplomowego jest właściwa. Założeniem prowadzonego przeze mnie seminarium jest empiryczna weryfikacja znanych teorii i hipotez funkcjonowania rynków finansowych w warunkach polskiej gospodarki – dodaje dr hab. Mieczysław Kowerski. 

 

 

 

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
bezchmurnie
14.4 ° C
14.4 °
14.4 °
63 %
3.1kmh
2 %
sob.
21 °
niedz.
18 °
pon.
19 °
wt.
24 °
śr.
17 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Zamość: Agresywny 46-latek odpowie za groźby wobec SOK-istów

W czwartek (28 września) funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony...

Piłkarski rozkład jazdy (30.09 – 01.10)

Sobotni Dzień Chłopaka można spędzić z regionalną piłką nożnej....

Zamość: Nastolatek odpowie za fałszywe zawiadomienie o wypadku

W środę (27 września) operator centrum powiadamiania ratunkowego otrzymał...

Powiat zamojski: Zamiast zarobić, stracił oszczędności. Wszystko przez oszustów

Mieszkaniec powiatu zamojskiego na początku września na portalu społecznościowym...

Powiat zamojski: Dwa niewybuchy znalezione w trakcie prac

We wtorek (26 września) policjanci z Zamościa zostali powiadomieni...

Weekend z tenisem stołowym. Akademia Zamojska zaprasza na mecze!

Trzy mecze w cztery dni rozegrają tenisiści stołowi Akademii...

Zamość: Recydywista odpowie za rozbój. Miał grozić 26-latkowi maczetą i ukraść auto

W środę (20 września) 26-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego poinformował...