2.4 C
Zamość
wtorek, 28 marca, 2023

Drzewko przyjaźni w Zamościu

- Reklama -

Najnowsze

Mural „Drzewo Przyjaźni” został  odsłonięty na budynku przy ulicy Peowiaków 68A w Zamościu. Inicjatorami tego wydarzenia było Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie (LiG) oraz Iryna Martyn.

– Dziś  jesteśmy gotowi zaprezentować Wam nasz mural „ Drzewo przyjaźni ”.  W sercu tego muralu znajduje się jeden z najstarszych symboli świata – „drzewo życia”, co oznacza nieskończoność życia.  Drzewo łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość, stoi poza czasem i przestrzenią.  Wybrałam ten symbol, ponieważ największą wartością tego świata jest samo ludzkie życie, a nie płynne wartości materialne. Przyczyną stworzenia muralu była chęć narodu ukraińskiego podziękowania Polakom za ich miłosierdzie i pomoc od pierwszych dni wojny, która jak plaga XXI wieku napłynęła do mojego kraju.  Miliony Polaków otworzyły serca i drzwi swoich domów, wyciągnęły pomocną dłoń do naszych kobiet, które ratowały życie swoich dzieci i szukały tymczasowego schronienia. Każdy z obrazów przedstawionych na muralu nie jest przypadkowy, są to obrazy, które widziałam osobiście.  Anioły – to symbol tych Polek, które przyszły na punkty pomocy i pomogły wyczerpanym i zdezorientowanym Ukrainkom opiekować się ich dziećmi jak własnymi.  Wizerunek dudziarza jest symbolem naszych kultur i tradycji, które mają ze sobą wiele wspólnego. Matki z dziećmi – to symbol rodzin, które znalazły schronienie i spokój w waszym kraju oraz rodzin, które otworzyły swoje drzwi dla rodzin z Ukrainy.  Dom jest symbolem dobrobytu i odbudowa.  Kwiaty i owoce są symbolem rozkwitu naszych krajów i owocnej współpracy. Wiem, że historia naszych narodów jest skomplikowana, ale nasze pokolenie Ukraińców i Polaków chce pisać i pisze nową historię naszych narodów, pełną współpracy, wzajemnego zrozumienia i tolerancji – słowa Iryny Martyn autorki murali doskonale oddają jego przesłanie.

Projekt zrealizowano w ramach konkursu grantowego „Aktywna Lubelszczyzna”, którego Operatorem jest Stowarzyszenie „Czajnia” w Tomaszowie Lubelskim oraz Centrum Wolontariatu w Lublinie. „Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2023.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie umiarkowane
3.4 ° C
3.4 °
3.4 °
53 %
6.4kmh
73 %
wt.
4 °
śr.
5 °
czw.
7 °
pt.
13 °
sob.
10 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...

Piłka nożna: Hetman Zamość – Huczwa Tyszowce (zdjęcia)

Za nami 16 kolejka zamojskiej klasy okręgowej. Lider z...

Padwa Zamość – Anilana Łódź 27:23 (zdjęcia)

W zamojskim kotle znowu ogromna radość! KPR Padwa zostawiła...

Omega Stary Zamość – Unia Hrubieszów 1:1 (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Omega Stary Zamość...

Piłka ręczna: Padwa Zamość kontra Anilana Łódź

W sobotę o 18.00 w hali OSiR Padwa Zamość...

Powiat zamojski: Policjanci zatrzymali poszukiwanego

Policjanci z Łabuń zatrzymali 43-latka, który ukrywał się przed...