6.4 C
Zamość
środa, 17 kwietnia, 2024

Akademia Zamojska: konferencja poświęcona architekturze miasta

- Reklama -

Najnowsze

W Zamościu odbyła się ogólnopolska konferencja „Etyczne wymiary architektury miasta. Inspiracje zamojskie”. 21 listopada Padwa Północy gościła architektów, filozofów oraz archiwariuszy, którzy poruszyli wiele różnych kwestii związanych z architekturą Perły Renesansu, a także problematyki wpływu etyki na architekturę.

Konferencję otworzył Andrzej Wnuk.  

–  Zamość to miasto zaprojektowane w stylu antropomorficznym, czyli odwzorowującym człowieka. Cóż może być bardziej etycznego na świecie niż człowiek, ze swoją wolną wolą, działalnością, kreującą postawy społeczne i moralnemówił prezydent Zamościa, podkreślając wielokulturowość Zamościa.

Wyjątkowość miasta podkreślał również prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Kuziak, przewodniczący Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk o/Kraków.

– Wątek Miasta Idealnego jest logicznie powiązany z ideą miasta etycznego. (…) Zamość jest Miastem Idealnym, z którego mogą pójść bardzo mocne przesłania dla środowisk, które zajmują się architekturą, urbanistyką, zarówno w kategorii rozwoju miasta, jak też nauczania, a jednym z wątków naszej konferencji jest kwestia nauczania etyki zawodowej architektów – mówił naukowiec z Polskiej Akademii Nauk.

Podczas konferencji prelekcję „Osoba i jej środowisko życia. Antropologiczne podstawy dobrej architektury” wygłosił rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. 

– Tradycja naszej kultury mówi o tym, że wszelkie nauki sztuki są przyporządkowane do jednego. Tym czymś jest ludzka doskonałość. W tym również udział bierze architektura jako dziedzina twórczości związana z kreacją budynków i struktury życia ludzkiego. By służyć człowiekowi musi go po pierwsze dobrze znać. Są pewne najważniejsze elementy ludzkiego życia, które trzeba uwzględniać. Człowiek rodzi się, rozwija, musi doskonalić się, a także w jakiś sposób kończy swoje życie. W tych wszystkich wydarzeniach partycypuje architektura dając człowiekowi dom, szpital, w którym często przychodzi na świat, leczy się i czasem odchodzi, dając uczelnię, słowem całą strukturę do życia. Nie brak w niej również urzędów zajmujących się troską o dobro wspólne, czy świątyni albo akademii. To wszystko są elementy właściwego odczytania natury ludzkiej – mówił prof. Skrzydlewski.

Partnerem AZ i PAN w konferencji było Archiwum Państwowe w Zamościu.

– To nawiązanie do dziedzictwa kulturowego które przechowujemy w naszych zasobach. Etyka w zawodzie architekta niesie za sobą doświadczenie, jakie nabywają przez lata i wzorują się na tym, czego dokonano w poprzednich wiekach i dziesięcioleciach. Kwestia etycznego rozpatrywania architekta jako zawodu niesie za sobą znajomość naszej historii, którą także mamy udokumentowaną w naszych zasobach archiwalnych – mówił dyrektor AP w Zamościu  – dr Jakub Żygawski.  

Konferencja odbyła się w sali Consulatus zamojskiego Ratusza oraz gmachu Akademii Zamojskiej przy ul. Pereca. Moderatorami konferencji byli: prof. dr hab. inż. Wojciech Przegon, dr Jakub Żygawski, dr Ewelina Lilia Polańska, dr inż. arch. Miłosz Zieliński.

Współorganizatorami wydarzenia były Komisja Urbanistyki i Architektury PAN O/Kraków, Archiwum Państwowe w Zamościu oraz Akademia Zamojska. Patronat honorowy sprawował Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie duże
6.3 ° C
6.3 °
6.3 °
68 %
2.8kmh
92 %
śr.
10 °
czw.
9 °
pt.
10 °
sob.
10 °
niedz.
10 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Powiat zamojski: Chciała sprzedać sukienkę. Trafiła na oszustów i straciła spore pieniądze

27-letnia mieszkanka powiatu zamojskiego w niedzielę (14 kwietnia) na...

Powiat tomaszowski: Nie zauważyła znaku STOP. Zderzyły się dwa auta

W poniedziałek (15 kwietnia) w Wieprzowie Ordynackim na drodze...

Powiat zamojski: BMW przy wyprzedzaniu wjechało w Audi. Kilka osób w szpitalu

Do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych doszło w...

Powiat tomaszowski: Osobówki zderzyły się w Wieprzowie. Są poszkodowani

W poniedziałek (15 kwietnia) Wieprzowie na DW 850 doszło...

Powiat zamojski: Pijany jechał „od krawężnika do krawężnika”. Zatrzymali go świadkowie

W niedzielę (14 kwietnia) dowiedziała się, że drogą krajową...

KPR Padwa Zamość – KPR Autoinwest Żukowo

Fotogaleria z meczu KPR Padwa Zamość - KPR Autoinwest...

Olimpia Miączyn – Błękitni Obsza (ZDJĘCIA)

W 20 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Olimpia Miączyn przegrała...

Pożar pod Zamościem. Z ogniem walczyło kilka jednostek

W nocy z soboty na niedzielę (13/14 kwietnia) wybuchł...