10.9 C
Zamość
sobota, 1 kwietnia, 2023

Akademia Zamojska: konferencja poświęcona architekturze miasta

- Reklama -

Najnowsze

W Zamościu odbyła się ogólnopolska konferencja „Etyczne wymiary architektury miasta. Inspiracje zamojskie”. 21 listopada Padwa Północy gościła architektów, filozofów oraz archiwariuszy, którzy poruszyli wiele różnych kwestii związanych z architekturą Perły Renesansu, a także problematyki wpływu etyki na architekturę.

Konferencję otworzył Andrzej Wnuk.  

–  Zamość to miasto zaprojektowane w stylu antropomorficznym, czyli odwzorowującym człowieka. Cóż może być bardziej etycznego na świecie niż człowiek, ze swoją wolną wolą, działalnością, kreującą postawy społeczne i moralnemówił prezydent Zamościa, podkreślając wielokulturowość Zamościa.

Wyjątkowość miasta podkreślał również prof. dr hab. inż. arch. Zbigniew Kuziak, przewodniczący Komisji Urbanistyki i Architektury Polskiej Akademii Nauk o/Kraków.

– Wątek Miasta Idealnego jest logicznie powiązany z ideą miasta etycznego. (…) Zamość jest Miastem Idealnym, z którego mogą pójść bardzo mocne przesłania dla środowisk, które zajmują się architekturą, urbanistyką, zarówno w kategorii rozwoju miasta, jak też nauczania, a jednym z wątków naszej konferencji jest kwestia nauczania etyki zawodowej architektów – mówił naukowiec z Polskiej Akademii Nauk.

Podczas konferencji prelekcję „Osoba i jej środowisko życia. Antropologiczne podstawy dobrej architektury” wygłosił rektor Akademii Zamojskiej dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. AZ. 

– Tradycja naszej kultury mówi o tym, że wszelkie nauki sztuki są przyporządkowane do jednego. Tym czymś jest ludzka doskonałość. W tym również udział bierze architektura jako dziedzina twórczości związana z kreacją budynków i struktury życia ludzkiego. By służyć człowiekowi musi go po pierwsze dobrze znać. Są pewne najważniejsze elementy ludzkiego życia, które trzeba uwzględniać. Człowiek rodzi się, rozwija, musi doskonalić się, a także w jakiś sposób kończy swoje życie. W tych wszystkich wydarzeniach partycypuje architektura dając człowiekowi dom, szpital, w którym często przychodzi na świat, leczy się i czasem odchodzi, dając uczelnię, słowem całą strukturę do życia. Nie brak w niej również urzędów zajmujących się troską o dobro wspólne, czy świątyni albo akademii. To wszystko są elementy właściwego odczytania natury ludzkiej – mówił prof. Skrzydlewski.

Partnerem AZ i PAN w konferencji było Archiwum Państwowe w Zamościu.

– To nawiązanie do dziedzictwa kulturowego które przechowujemy w naszych zasobach. Etyka w zawodzie architekta niesie za sobą doświadczenie, jakie nabywają przez lata i wzorują się na tym, czego dokonano w poprzednich wiekach i dziesięcioleciach. Kwestia etycznego rozpatrywania architekta jako zawodu niesie za sobą znajomość naszej historii, którą także mamy udokumentowaną w naszych zasobach archiwalnych – mówił dyrektor AP w Zamościu  – dr Jakub Żygawski.  

Konferencja odbyła się w sali Consulatus zamojskiego Ratusza oraz gmachu Akademii Zamojskiej przy ul. Pereca. Moderatorami konferencji byli: prof. dr hab. inż. Wojciech Przegon, dr Jakub Żygawski, dr Ewelina Lilia Polańska, dr inż. arch. Miłosz Zieliński.

Współorganizatorami wydarzenia były Komisja Urbanistyki i Architektury PAN O/Kraków, Archiwum Państwowe w Zamościu oraz Akademia Zamojska. Patronat honorowy sprawował Prezydent Miasta Zamość Andrzej Wnuk.

- Reklama -
Otrzymuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Zamość
zachmurzenie duże
10.8 ° C
10.8 °
10.8 °
75 %
5kmh
100 %
sob.
13 °
niedz.
8 °
pon.
3 °
wt.
3 °
śr.
5 °
- Reklama -

Popularne

Zobacz także

- Reklama -

Nie przegap

Piłka nożna: Kto sędziuje mecze? (1-2 kwietnia)

W najbliższy weekend kolejne mecze w ramach hummel IV...

Zamojski Klub Karate Kyokushin najlepszy!

Zamojski Klub Karate Kyokushin zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji...

Powiat zamojski: Pożar budynku mieszkalnego. Spalił się cały dach

We wtorek (28 marca) zamojscy strażacy zostali poinformowani o...

Zamość: Odpowie za kradzież markowych alkoholi

Policjanci dowiedzieli się o złapaniu sprawcy kradzieży w jednym...

Piłka nożna: Victoria Łukowa – Olimpia Miączyn (zdjęcia)

W 16 kolejce zamojskiej klasy okręgowej Victoria Łukowa zremisowała...

Powiat tomaszowski: Szczęśliwy finał poszukiwań dwójki zaginionych

W poniedziałek (27 marca) policjanci dowiedzieli się o zaginięciu...

Powiat zamojski: Zatrzymano poszukiwanego mężczyznę

Dzielnicowy z Zamościa zatrzymał poszukiwanego, który ukrywał się przed...

Odnaleziono ciało zaginionego 39-latka z Zamościa

Policja zakończyła poszukiwania 39-latka z Zamościa, którego zaginięcie zgłosiła...